Budżet szkoleniowy pod ostrzałem

szkolenieCięcia budżetowe prawie zawsze w pierwszej kolejności dotykają plany szkoleniowe. Słusznie czy nie, warto nie popadać w skrajności i zastanowić się jak możemy maksymalnie wykorzystać gwarantowane środki na szkolenie pracowników. Do tego, że w czasie kryzysu szkolić trzeba, nikt chyba wątpliwości nie ma. Alex Blyth, na podstawie rozmów z doradcami i managerami działów personalnych, radzi jak zarządzać szkoleniami w czasie kryzysu.

1. Ustal priorytety szkoleniowe – zwłaszcza w kryzysie ważne aby wiedzieć co jest kluczowym czynnikiem sukcesu organizacji i jakie umiejętności są potrzebne aby je realizować. Dla jednych kluczowa będzie obsługa i zatrzymanie klientów, dla innych optymalizacja procesów biznesowych eliminująca niepotrzebne straty.

2.  Przekonaj pracowników, ze rozwój to coś więcej niż tylko same szkolenia. Oczywiście pracownicy będą potrzebować realnego wsparcia i odzwierciedlenia tego w całym systemie zarządzania personelem.

3. Korzystaj ze szkoleń dotowanych (np. przez EFS).

4. Korzystaj z e-learningu.

5.  Wykorzystaj czas na konferencjach, na których gromadzi się wielu pracowników, do przeprowadzenia treningów.

6.  Dziel się wiedzą wewnątrz organizacji. Ustaw siatkę coachów i mentorów w firmie i wykorzystaj zasoby wiedzy, które posiadają Twoi pracownicy.

7. Wykorzystaj zasoby wiedzy z zewnątrz. Zorganizuj szkolenie wspólnie z inną organizacją lub zorganizujcie wymianę pracowników w celu nabycia nowych umiejętności.

8. Namów pracowników do wolontariatu w organizacjach non-profit gdzie mogą kształtować pewne ogólne kompetencje –  planowanie, organizację czasu, rozwiązywanie problemów, komunikację, itp.

9. Zachęcaj pracowników do czytania fachowej literatury, poradników, e-booków, rozwijających ich wiedzę i umiejętności.

10. Wykorzystaj najnowsze technologie, np. do przeprowadzenie videokonferencji.

Źródło: Personneltoday.com

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Share This
Login/Register access is temporary disabled
Porównaj narzędzia
  • Total (0)
Porównaj
0