Coachingowy styl zarządzania cz. 11: Checklista dla managerów

Utrzymać zaangażowanie pracowników i ich motywację w czasach ekonomicznie trudnych jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza po zwolnieniach czy gigantycznych cięciach budżetowych. Miniony kryzys stawiał przed oczami ludzi niesamowite wyzwania. Jak zarządzać ludźmi w takim środowisku, oto kilka rzeczy do zrobienia:

•   Patrz na to co dzieje się na rynku. Tak, dobrze przeczytałeś. Ważna jest nie tylko świadomość tego co dzieje się wewnątrz organizacji, ale także dobrze jest być dostrojonym do tego co dzieje się  poza nią. Interpretuj wiadomości biznesowe w kategoriach jak mogą wpłynąć na twoją organizację i twój departament. Pozwoli ci to zarządzać budżetem i wprowadzać poprawki kiedy będzie trzeba. Nie przeocz tego jak ekonomia wpływa na twoich pracowników. Zrozum ich niepokoje. Bądź przygotowany do tego by rozmawiać z nimi o ich uczuciach związanych z brakiem poczucia bezpieczeństwa i zmartwieniach związanych z osobistymi finansami.
•    Rozwijaj umiejętności tworzenia silnego zespołu. Firmy nie mogą sobie pozwolić na mierne zespoły. Managerowie muszą mieć umiejętności tworzenia silnych zespołów, przewodzenia im i motywowania w czasach redukcji kosztów, zwalniania ludzi i reorganizowania zespołów.
•    Ustalaj jasne, krótkoterminowe kierunki. Długoterminowa wizja jest  bardzo ważna, aczkolwiek krótkoterminowe kierunki są kluczowe. Mangerowie muszą ustalać krótkoterminowe cele i wiedzieć jak w jasny sposób komunikować swe oczekiwania dotyczące wyników. W czasie kiedy długoterminowe strategiczne plany mogą zostać nietknięte, koncentracja musi być na tym co trzeba osiągnąć teraz (w tym miesiącu, w tym kwartale), nie długoterminowo. Myśl długoterminowo, działaj krótkoterminowo.
•    Rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj.  Komunikuj się z ludźmi jak często się da i jak otwarcie się da o tym gdzie zmierza organizacja i jak jej idzie. Efektywni managerowie znają wartość i ważność kontaktu twarzą w twarz.  Chowanie się za zamkniętymi drzwiami  służy tylko wzrostowi strachu. By efektywnie zarządzać  w trudnych czasach managerowie muszą zrozumieć co pracownicy myślą. To jest czas wzmocnienia wewnętrznej komunikacji i podkreślenia swojej obecności w organizacji. Regularnie dostarczaj swoim pracownikom informacji, pozwoli im to zrozumieć ich krótkoterminowe zadania. Równie istotne jest dostarczenie im informacji dotyczących planów na następne 18-24 miesiące. W dzisiejszych czasach w firmach jest wiele niepewności i strachu. W wielu przypadkach interferuje to z jakością i produktywnością. Samo tylko zauważenie trosk pracowników może pomóc w ich załagodzeniu. Relatywnie niedrogie porozmawianie może być na długo zapamiętane.
•    Zapraszaj ludzi do współpodejmowania decyzji. Efektywni managerowie  muszą angażować pracowników w dyskusje strategiczne. Sprawią tym, że pracownicy będą bardziej zainteresowani i zaangażowani w rozwijanie biznesowych rozwiązań.
•    Utrzymuj pozytywną postawę, by inspirować i podtrzymywać pewność siebie swoich pracowników. Zadbaj o docenianie nawet małych osiągnięć. Pomoże to w  utrzymaniu pewności i pozytywnej postawy wewnątrz zespołu.
•    Utrzymuj właściwych ludzi. To nie zawsze będą ludzie z największym doświadczeniem. Zatrzymywanie najlepszych i najbardziej bystrych ludzi da firmie przewagę. Znaczy to, że managerowie muszą być w stanie ewaluować osiągnięcia w celu efektywnego zidentyfikowania talentów. Ważne jest też to, by  dawać im cele , które są wyzwaniem i dawać im dostęp do możliwości rozwojowych. Treningi, coaching, mentoring, zapewniają, że dobrzy pracownicy pozostaną zmotywowani i zaangażowani. Top-talenci mają najwięcej możliwości by opuścić statek w czasie biznesowego załamania. Managerowie muszą robić wszystko by dobrzy pracownicy pozostali w firmie, ponieważ w innym wypadku pozostaną z pracownikami miernymi.
•    Mów ludziom prawdę. Zacznij od otwartego, prawdziwego, szczerego oszacowania sytuacji bieżącej.
•    Wspólnie z ludźmi ustal jasne standardy funkcjonowania w nowej rzeczywistości.
•    Dostosuj się do klientów. Twoje interakcje z klientami dadzą ci możliwość dostosowania się do ich potrzeb i dadzą ci informacje zwrotne, które pokażą dokąd zmierzać. Zaspokajanie potrzeb klientów i przekraczanie ich oczekiwań są dwoma pewnymi ścieżkami do sukcesu.
•    Ustalaj mocne priorytety. Zdecyduj co jest najważniejsze, co jest jądrem, a co nim nie jest i skoncentruj swój czas i uwagę na tych kluczowych kilku rzeczach.
•    Proś ludzi o pomoc. Zamiast pozwolić ludziom na siedzenie przy stole i martwienie się, zaangażuj ich w rozwiązywanie problemów.

Podsumowując, w  czasach wyzwań, organizacje potrzebują wysoko wyszkolonych managerów z silnymi umiejętnościami managerskimi i przywódczymi. Mierni managerowie i liderzy nie mogą być dłużej akceptowani.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Share This
Login/Register access is temporary disabled
Porównaj narzędzia
  • Total (0)
Porównaj
0