Kogo poszukują pracodawcy z sektora inżynierii?

Rynek pracy na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy zdecydowanie nabrał tempa. Firmy, aby zrealizować plany i móc wykorzystać szanse, jakie daje obecna sytuacja rynkowa, potrzebują coraz lepszych specjalistów. Czas spowolnienia gospodarczego jeszcze bardziej zweryfikował, którzy pracownicy są efektywni, a działania których nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Zdecydowaną poprawę koniunktury widać także w sektorze produkcji przemysłowej. Dane GUSu potwierdzają, że ten sektor gospodarki radzi sobie dobrze. Liczba rekrutacji prowadzonych przez Antal International także wskazuje na to, że pracodawcy z tego obszaru wykazują wzmożoną aktywność, jeśli chodzi o zatrudnianie nowych pracowników na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Kolejną pozytywną informacją są wyniki cyklicznego badania Antal Global Snapshot, według którego 42% firm ankietowanych w obszarze inżynierii zadeklarowało potrzebę powiększenia swoich zespołów o specjalistów i menedżerów pod koniec I w II kwartale br. Jednocześnie, 46% firm z tego obszaru prowadziło rekrutacje w styczniu br.

Kogo poszukują pracodawcy z sektora inżynierii? Wśród najczęściej poszukiwanych pracowników z grupy specjalistów i menedżerów są m.in. dyrektor operacyjny, menedżer produkcji, inżynier NPI, menedżer jakości, menedżer ds. BHP, menedżer ds. BHP i ochrony środowiska oraz inżynier utrzymania ruchu. „Coraz częściej pojawiają się wakaty na stanowiska hybrydowe związane z zarządzaniem produkcją, technologią, utrzymaniem ruchu i łańcuchem dostaw. Jest to efekt inwestycji w istniejące fabryki, realizacje planów transferowych inwestorów zagranicznych lub otwarcie nowych zakładów” tłumaczy Artur Migoń, partner w Antal Intal International i dyrektor dywizji zajmującej się rekrutacją wysokowykwalifikowanej kadry zarządczej i specjalistycznej w obszarach związanych z produkcją, inżynierią, technologią i zarządzaniem jakością.

Menedżerowie produkcji cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony zagranicznych koncernów. W przypadku awansu wewnętrznego, to zwykle właśnie im powierza się stanowiska związane z zarządzaniem projektami w skali globalnej. W przypadku menedżerów ds. jakości, praktycznie wszystkie sektory w chwili obecnej poszukują specjalistów z tego obszaru. „Branża spożywcza wymaga znajomości zagadnień związanych z HACCP, ISO 22000, GMP/GHP, często norm BRC i IFS. Branża samochodowa kładzie duży nacisk na znajomość zunifikowanej normy ISO 16949”, wyjaśnia Artur Migoń z Antal International. W chwili obecnej odnotowujemy także duże zapotrzebowanie na menedżerów ds. BHP oraz menedżerów ds. BHP i ochrony środowiska wynikające z uruchomienia kilku nowych projektów w tej dziedzinie. Rynek inżynierów utrzymania ruchu jest dość szerokim zagadnieniem – wydaje się być już nasycony inżynierami mechanikami i elektrykami. Teraz największy nacisk kładziony jest na elektroników i automatyków. Artur Migoń z Antal International dodaje „W mojej ocenie zapotrzebowanie na te stanowiska będzie odczuwane jeszcze przez długi czas. Dobrej i doświadczonej kadry z solidną znajomością języka angielskiego (to bardzo ważny element) wciąż brakuje”.

Zestawienie przykładowych ofert wraz z wynagrodzeniami i oczekiwaniami pracodawców sprawdź na stronie Antal

Share This
Login/Register access is temporary disabled
Porównaj narzędzia
  • Total (0)
Porównaj
0