Innowacyjność zależy od klimatu, jaki tworzą liderzy firmy

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Hay Group, globalną spółkę świadczącą usługi doradcze z zakresu zarządzania, wynika, że inspirujące przywództwo ma bezpośredni wpływ na notowania akcji spółki.


Siódme coroczne badanie Hay Group Best Companies for Leadership wykazało, że wiodące pod względem przywództwa organizacje konsekwentnie osiągają lepsze wyniki finansowe niż pozostałe firmy. Na przestrzeni 10 lat, najlepsze pod względem przywództwa organizacje uzyskały stopę zwrotu w wysokości 5,39% – w porównaniu do 2,92% dla innych spółek indeksu S&P 500.


Badania pokazują również, że na bardzo konkurencyjnym rynku globalnym innowacje pozwalają najlepszym pod względem przywództwa organizacjom na pozostawienie konkurencji daleko w tyle. Najlepiej zarządzane organizacje w większym stopniu sprzyjają burzeniu biurokratycznych barier dla innowacyjności. Biorą też pod uwagę opinie swoich najmłodszych pracowników. Ponadto realizują nierentowne projekty – choćby tylko po to, by wypróbować nowe rozwiązania.


Badanie pozwala na ustalenie rankingu organizacji najlepszych pod względem przywództwa na całym świecie i dokonanie analizy sposobów, w jakie dbają o rozwój kompetencji i pobudzają innowacyjność wśród swoich pracowników. Badanie przeprowadzono wśród 2300 największych organizacji na całym świecie.


Na szczycie europejskiej listy najlepszych firm dla przywództwa znajduje się Unilever, natomiast w światowym rankingu prowadzi General Electric. Tabele poniżej przedstawiają pełną listę dwudziestu najlepszych firm europejskich i światowych.

Innowacyjność – wyróżnik organizacji najlepszych pod względem przywództwa

Badanie Hay Group wykazuje również, że zdolność do tworzenia miejsc pracy, w którym kwitnie innowacyjność, zapewnia organizacjom najlepszym pod względem przywództwa przewagę konkurencyjną.


Aż 94% najlepszych organizacji najlepszych pod względem przywództwa realizuje niedochodowe projekty w celu wypróbowania nowych rozwiązań – jedynie 49% konkurencyjnych spółek czyni podobnie. Ponadto wszystkie spośród 20 światowych najlepszych organizacji najlepszych pod względem przywództwa w świecie twierdzą, że ich kadra kierownicza często świętuje innowacje – w porównaniu do jedynie 49% pozostałych firm.


Hierarchia w najlepszych organizacjach zaprojektowana jest w taki sposób, by można ją było dostosować do innowacji. Aż 94% najlepszych organizacji najlepszych pod względem przywództwa zachęca pracowników do obchodzenia standardowych procedur – jeżeli tylko mają wyjątkowy pomysł. Tak dzieje się jedynie w 63% pozostałych organizacji.


Wszystkie dwadzieścia najlepszych organizacji zapewnia najmłodszym pracownikom systemowe możliwości dzielenia się swoimi innowacyjnymi pomysłami. Wśród pozostałych firm takie szanse tworzy jedynie 68%.


Ponadto 90% najlepszych organizacji najlepszych pod względem przywództwa zachęca pracowników do poszerzania wiedzy w dziedzinach, które znajdują się poza obszarem ich specjalizacji. W przypadku pozostałych spółek, wskaźnik ten wynosi zaledwie 48%.


Joanna Pommersbach, szefowa praktyki Zarządzania Talentami i Rozwoju Przywództwa Hay Group w Polsce, podkreśla: Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej niektóre firmy nadal odnoszą sukcesy. Organizacje najlepsze pod względem przywództwa wykazują się wizjonerskim zarządzaniem i priorytetowym naciskiem na innowacyjność w celu skutecznego reagowania na wyzwania rynku. Innowacyjność jest kluczem do przyszłego wzrostu i przetrwania na niezwykle konkurencyjnym rynku globalnym – dostrzegły to organizacje najlepsze pod względem przywództwa. Przy tym posiadają taką strukturę wewnętrzną, która umożliwia i wspiera kulturę innowacji w całej

Organizacje najlepsze pod względem przywództwa

Europa

W Europie na szczycie rankingu od roku króluje Unilever, a szwajcarska marka konsumencka Nestlé i Siemens – niemiecki koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej – znajdują się tuż poniżej. Dobrze reprezentowana w rankingu organizacji najlepszych pod względem przywództwa jest Holandia: oprócz koncernu Unilever w najlepszej europejskiej dziesiątce znajduje się również Shell (5). L’Oréal, francuski gigant kosmetyczny, w tym roku wspiął się z miejsca ósmego na czwarte. Dobrze radzi sobie również międzynarodowy operator telefonii komórkowej: Vodafone awansował z 10 miejsca w zeszłorocznym rankingu na pozycję 6 w tym roku. Santander jest jedynym bankiem pojawiającym się w rankingu – w tym roku na miejscu ósmym.Joanna Pommersbach zauważa: W kontekście niskiego wzrostu gospodarczego przewaga spółek produkcyjnych, takich jak ABB czy Daimler, w tegorocznym rankingu who is who w zakresie przywództwa jest oznaką pozytywną.


Świat

Światowy ranking jest zdominowany przez amerykańskie firmy produkujące dobra konsumpcyjne. W światowej elicie pod względem przywództwa znajduje się General Electric, Procter&Gamble, IBM, Microsoft i Coca-Cola.
Źródło: HayGroup

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Share This
Login/Register access is temporary disabled
Porównaj narzędzia
  • Total (0)
Porównaj
0