Employer BrandingKomunikacjaRozwójStrategiaWiedza

Nowe stanowiska – Manager szczęścia i Integrator systemów HR

nowe

Branża HR rozwija się coraz prężniej. Nic dziwnego, że popyt na kolejnych pracowników jest coraz większy. Tym samym tworzą się nowe stanowiska, które zwiększają efektywność firmy i dbają o odpowiednie zaangażowanie pozostałych pracowników. Jednymi z nowo powstałych stanowisk pracy w branży HR są tzw. manager szczęścia i integrator systemów HR. Powstanie obu jest odpowiedzią na rodzące się potrzeby firm, które coraz częściej stawiają na innowacyjność i nowoczesne technologie oraz Employer Branding.
 
Manager szczęścia
 
Zamienną, równie popularną nazwą jest Chief Happiness Officer. W dzisiejszych czasach, w których dominuje kultura sukcesu, coraz bardziej zaczyna się doceniać szczęście i definiować ją jako wartość. W dużej mierze wynika ono ze spełnienia zawodowego czy poparcia sensowności swoich działań. Poziom odczuwalnego szczęścia ma późniejsze przełożenie w naszych relacjach z ludźmi, zdrowiu czy osiągniętym sukcesie. Co to oznacza dla pracodawcy? Na pewno większe zaangażowanie i zmotywowanie pracownika do dalszych działań czy podejmowania kolejnych wyzwań. Jak wynika z danych podanych przez miesięcznik Benefit szczęśliwi pracownicy w porównaniu do mniej zadowolonych kolegów:

 • 10 razy rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich,
 • są w 85 proc. przypadków bardziej efektywni niż „nieszczęśliwi” pracownicy,
 • pracują dwa razy dłużej w jednej firmie, • mają o 50 proc. wyższą orientację na wyniki,
 • są dwukrotnie częściej przekonani, że udaje im się w pełni wykorzystywać swój potencjał,
 • 58 proc. częściej są gotowi odłożyć na chwilę swoje zadania, by pomoc współpracownikom,
 • niemal dwukrotnie bardziej identyfikują się z systemem wartości przyjętym przez organizację,
 • prawie trzykrotnie częściej rekomendują swoją organizację znajomym.
   
  Co jest ważne dla pracownika i w jaki sposób może osiągnąć szczęście w pracy?
   

  Zapewne czynnikami motywującymi i tworzącymi dobrą atmosferę jest poczucie bezpieczeństwa. Żaden pracownik nie chce żyć w niepewności o swój los w firmie i na każdym kroku martwić się o to, czy nie zostanie zwolniony. Relacje z przełożonym również nie są bez znaczenia. Sposób komunikacji jest kluczowy. Jeżeli przełożony nie będzie potrafił przekazywać poleceń, pracownik nie będzie w stanie poprawnie ich wykonać. Wówczas sytuacje takie prowadzą do konfliktu i niesłusznego obarczania odpowiedzialnością za porażki.
   
  Co z wynagrodzeniem?
   
  Niewątpliwie o ono ma wpływ na poziom zadowolenia i szczęścia pracowników. Odpowiednie wynagrodzenie wzbudzi w pracownikach poczucie docenienia i nie będzie powodem do zmiany pracy. Pomimo tego, jak się okazuje, nie wysokość pensji bywa najważniejsze. Bardzo często jest tak, że pracodawcy muszą wykazać się inicjatywą i zaproponować dodatkowe benefity. Ponadto nawet pracownik z bardzo wysokim wynagrodzeniem, lecz nie traktowany z należytym szacunkiem i nieustannie krytykowany, szybko pomyśli o zmianie miejsca zatrudnienia.
   
  Jaka jest rola Managera Szczęścia?
   
  Zakres jego działania jest bardzo szeroki i nie zawsze zamyka się tylko w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Mówiąc ogólnie rolą happiness officera jest poprawa zadowolenia pracowników ze swojego miejsca pracy. Dotyczy to głównie przedstawienia przejrzystych warunków zatrudnienia, przeprowadzenia przyjaznej rekrutacji oraz zaplanowania satysfakcjonującej ścieżki kariery. Wprowadzenie takiej polityki do firmy przynosi same korzyści, gdyż zadowoleni pracownicy generują dużo więcej profitów poprzez wydajniejszą pracę. Warto pamiętać, że zadowoleni i spełnieni zawodowo pracownicy rzadziej myślą o zmianie pracy. Manager szczęścia to również osoba, która jest „dobrą duszą”, wsparciem w rozwiązywaniu problemów i doradcą w kwestii niejasności związanych z wykonywanymi obowiązkami.
   
  Integrator systemów HR
   
  Nowoczesne, rozwijające się firmy coraz częściej potrzebują wprowadzenia nowych rozwiązań informatycznych. Mają na celu usprawnienie pracy, wymiany informacji, czy też doskonalenie procesów biznesowych. Wykrycie danego problemu w tym obszarze to jednak tylko połowa sukcesu. Dużo bardziej wymagające jest osadzenie nowego komponentu w realiach firmy. I tutaj właśnie idealnie sprawdzi się integrator systemów. Jego zadaniem jest przede wszystkim znalezienie punktów styku pomiędzy tymi procesami i na tej podstawie zidentyfikowanie interfejsu. Nie chodzi o to, by zaniedbywać istniejące już systemy.
   
  W branży HR jest to szczególnie ważne i niezbędne, by zapewnić spójność danych w firmie oraz uniknąć potrzeby ich ponownego wprowadzania w wielu miejscach. Dzięki takim działaniom integratora systemów otrzymujemy znacznie lepsze dopasowanie nowego komponentu, przez co praca z nim jest skuteczniejsza a efekt optymalizacji biznesu większy.
   
  W epoce cyfryzacji i technologizacji standardowe rozwiązania stają się powoli niewystarczające. Tym samym rezygnuje się ze stanowisk pracy, które opierają się na przestarzałym podejściu do biznesu. Na ich miejsce przychodzą zawody stawiające na innowacyjność i podwyższanie standardów przedsiębiorstw, chociażby takie jak manager szczęścia czy integrator systemów HR.
   
   
  Źródło: SmartMBC
   
   
   

 • We will be happy to hear your thoughts

  Dodaj Odpowiedź

  Share This
  Login/Register access is temporary disabled
  Porównaj narzędzia
  • Total (0)
  Porównaj
  0