HRcamp 2016! Co sądzą eksperci – Maciej Mazurek

Ruszamy z nowym cyklem “Co sądzą eksperci”. Stopniowo będziemy prezentować Wam nasze HRcampowe startery – krótkie zapowiedzi, które wprowadzą Was, z jednej strony w obszar wystąpień naszych ekspertów, a z drugiej w DIGITALowe Rewolucje HR! A danie główne… już we wrześniu.

aDSC0712 copy
Maciej Mazurek, konsultant w Bee Talents, zajmuje się rekrutacją specjalistów IT, Employer Brandingiem i wieloma innymi obszarami, jak przystało na wielozadaniowego HRowca. Wierzy, że HR powinien korzystać z możliwości analityki i przekonuje do tego koleżanki i kolegów z branży. Średnio radzi sobie z analogowymi dokumentami, natomiast doskonale odnajduję się w digitalu o czym mówił już na kilku prelekcjach.

Jakie zmiany czekają branżę HR w najbliższych latach?

Moim zdaniem to niezmiennie od kilku lat, digitalizacja i zmiana pokoleniowa. O digitalizacji mówimy od wielu dobrych lat, ale tak naprawdę niewiele się w tym kierunku zmieniło. Termin jest niejasny, wielu z nas wciąż rozumie go jako firmowe konto na Facebooku czy LinkedIn, a sama obecność w Social Media niewiele z digitalem ma wspólnego. Wciąż mało znane są terminy takie jak konwersja, customer journey, UX/UI czy nawet responsywność. Brakuje wiedzy także w zakresie analityki, zbierane są dane, ale nie wykorzystuje się ich do ulepszania procesów, a tym bardziej przewidywania zmian (analityka predyktywna). HR stał się dużym obszarem, który bardzo trudno jest opanować “Specjaliście ds. HR”. Działy personalne, będą musiały pomyśleć o zatrudnianiu bardziej wyspecjalizowanym osób, takich jak analitycy czy marketingowcy. Druga kwestia to pokolenia Y i Z na rynku pracy i niedostosowana do nich komunikacja, długie procesy, nieelastyczne warunki pracy i brak budowania zaufania już na etapie rekrutacji. Ten problem dobrze podsumowuje credo Google: “You can be serious without a suit”, który wciąż zdaje się być trudny do zaakceptowania w wielu organizacjach. Branżę HR na pewno czeka duże wyzwanie, bo zmiana nie jest łatwa, a trzeba będzie do niej przekonać nie tylko specjalistów HR, ale również zwykle konserwatywne zarządy.

Jak digital rewolucjonizuje procesy HR i strategię zarządzania ludźmi?

Technologia pozwala nam robić rzeczy szybciej i efektywniej, ale daje też dostęp do wielu możliwości, których nie mieliśmy do tej pory. Wszystkie działania, od rekrutacji, przez employer branding po szkolenia i rozwój możemy mierzyć, wyciągać z nich wnioski i ciągle poprawiać. Digital wspiera i wymusza ciągłą poprawę oraz innowacje. Możemy szybciej i pewniej podejmować decyzje, bazując na danych, ale też mogąc po krótkim researchu porównać siebie czy dostawców z konkurencją. Procesy dziś są dużo sprawniejsze niż jeszcze kilka lat temu, w ciągu kilku godzin możemy stworzyć ankietę, przesłać do pracowników i mieć automatycznie przeanalizowane wyniki. Co więcej duża część rozwiązań IT nie wymaga od nas specjalistycznego, bardzo drogiego wdrożenia, ani nawet modelu abonamentowego. Możemy wykupić dostęp na miesiąc, płacąc kilkadziesiąt złotych i nie obciążając budżetu. Umożliwia to też zastosowanie nowych metod, takich jak choćby testy A/B w organizacji.

Jak nowe technologie rewolucjonizują rekrutację, employer branding i komunikację?

Rekrutacja przechodzi w ostatnich latach bardzo dużą zmianę, o czym świadczy np. raport HR Trends 2016, w którym wyrażenie widać, że jest to jedno z największych wyzwań dla HR. Cały proces mocno przyspieszył, niektóre firmy potrafią w ciągu 24h skontaktować się z kandydatem, sprawdzić umiejętności techniczne, miękkie i zaproponować ofertę. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym systemom ATS, usprawnionej komunikacji z osobami decyzyjnymi, jak i kandydatem. Employer branding pomimo, że jest terminem, który ma już swoje lata, dopiero niedawno stał się popularny i to właśnie przez Digital. To wysoka konkurencja i dostęp do szerokiego rynku pracy przez internet, zmusiła firmy do zadbania o swoją markę i przyciągania kandydatów za pomocą narzędzi znanych z inbound marketingu (content, remarketing, social media etc.). Dzięki temu, procesy rekrutacyjne stają się bardziej transparentne, ludzkie i partnerskie. Choćby przez jawne widełki wynagrodzenia, które wymuszają dostosowanie stawek do rynkowych.

Od czego warto rozpocząć rewolucje w HR?

Raczej zapomniałbym o rewolucji, a pomyślał o ewolucji. Oczywiście można z dnia na dzień pozakładać konta na Facebooku, Instagramie i Snapchacie, zrobić ciekawą akcję marketingową i zacząć rozdawać pendrive’y na uczelni, ale to nie w tym rzecz. Należy się zastanowić, co będzie dobrym rozwiązaniem dla naszej organizacji, jaka jest nasza wizja na rozwój, wartości, cele i to w jaki sposób chcemy je osiągnąć. Musimy zdać sobie sprawę z przeciwności i im zapobiegać. Może warto np. zamiast kolejnego rekrutera, zatrudnić marketingowca, który wesprze nas w działaniach Employer Brandingowych czy HR Marketingowych? Na końcu, pamiętajmy też o mierzeniu działań, nie ma nic gorszego niż wyrzucanie tysięcy złotych w “kampanie wizerunkowe, których nie da się zmierzyć, a zwrócą się za pół roku”. Także stawiałbym na ewolucję, a nie rewolucję. Dobrym narzędziem do wyznaczenia takiej strategii ewolucyjnej jest właśnie V2MOM, który przedstawimy na HRcampowych warsztatach.

Zapraszamy na wystąpienie BeeTalents! Pan Maciej Mazurek oraz Pani Zuzanna Woźniak zaprasza na 90 minut warsztatów! Zmierzymy się z tematem: „V2MOM jako narzędzie do planowania i analizy strategii Employer Brandingowej”. Draft opisu: V2MOM to narzędzie stworzone przez Salesforce do defniowania ewoluującej strategii firmy w mniej niż jeden dzień. My zaadaptowaliśmy jest na potrzeby HR i z powodzeniem wykorzystujemy już od ponad roku w firmach IT. Pozwala jasno i konkretne określić wartości i wizję oraz przełożyć je na konkretne działania. Definiuje cel, przeszkody oraz metryki jakie będą dla nas istotne. Chcesz wiedzieć więcej… 14 wrzesień, godzina 16:20! Zapisy już wystartowały, zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy i ZAPISZ SIĘ!

4a

Pamiętaj jeszcze o tym: DIGITALowe Rewolucje HR! Sprawdź jakim rewolucjonistą jesteś! NIE WIESZ?! HR się rozwija, gonią nas nowe technologie. Wypełnij krótki test i sprawdź jakim rewolucjonistą jesteś w branży HR!

Strona wydarzenia: TUTAJ!

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Share This
Login/Register access is temporary disabled
Porównaj narzędzia
  • Total (0)
Porównaj
0