Jak dłoń do rękawiczki – czyli sztuka dopasowania kandydata do pracodawcy w rekrutacji IT od kuchni cz.1

Dyskusja o dopasowaniu kandydata do miejsca pracy nieustannie poruszana jest na konferencjach, forach czy wśród specjalistów od HR. Jak mantra powraca pytanie jak wyeliminować nieudane rekrutacje, przez które pracodawcy tracą czas i pieniądze. Narzędziem, które może być pomocne w odpowiednim dopasowaniu kandydata są wszelkiego rodzaju testy kompetencyjne i psychologiczne. Zbadanie cech osobowości i motywacji nie jest jednak prostym zadaniem. Pochłania dużo czasu i energii. Aby kandydat okazał się tym najlepszym z możliwych, na początku procesu rekrutacji pracodawca powinien też przekazać kandydatowi jak najwięcej wiedzy o warunkach pracy, chociażby za pomocą oferty pracy.

Na tym czynniku skupiliśmy się podczas tworzenia FILTTRa – pierwszej w Polsce aplikacji łączącej pracodawców i pracowników z branży IT. W naszej strategii założyliśmy, że oferty pracy dla specjalistów IT powinny być konkretnie i pokazywać faktyczny obraz pracodawcy oraz warunki, jakie proponuje. Dlatego wspólnie z programistami stworzyliśmy wzór propozycji pracy, która pokazuje między innymi organizację stanowiska pracy i jakości wytwarzanego oprogramowania. Skorzystaliśmy z Testu Joela, dzięki któremu pokazujemy kandydatom jaka jest metodologia pracy u pracodawcy.

Ta prosta metoda polega na zadawaniu pytań, na które odpowiedź brzmi: TAK albo NIE. Jeśli osoba rekrutująca nie ma wiedzy technicznej to rekomendujemy naszym klientom, aby do tworzenia oferty zaangażowali na 10 minut kogoś z działu technicznego.

Z praktyk Testu Joela korzystają czołowe firmy technologiczne m.in. Display Link, która korzysta z FILTTRa jako narzędzia wspierającego rekrutacje IT. Na stronie internetowej oprócz standardowych informacji o działalności i technologiach znaleźć można specjalną sekcję dla kandydatów dedykowaną właśnie Testowi Joela. Dzięki takim praktykom firma pokazuje swój profesjonalizm w procesie rekrutacji w oczach specjalistów IT i zwiększa jakość aplikacji.

Dzięki zamieszczonym bezpośrednio na stronie firmy wynikom testu, kandydat otrzymuje zestaw niezwykle ważnych informacji z punktu widzenia pracownika zespołu IT. Potencjalny kandydat może dowiedzieć się na przykład czy w firmie jest prowadzona baza danych błędów oraz czy jego praca jest uwzględniania w harmonogramie projektowym. Dzięki takim informacjom możemy nie tylko wyeliminować kandydatów o niskiej jakości i trafności, a także mieć realny wpływ na dopasowanie kandydata do miejsca pracy.

Przykład prezentacji Testu Joela w ofertach pracy publikowanych w aplikacji FILTTR:

fl

Test Joela to dobra metoda, która umożliwia dopasowanie kandydata do pracodawcy w branży IT. Wykorzystanie tego narzędzia na poziomie oferty pracy lub zakładki „Kariera” pozwala nie tylko pokazać kandydatom w jaki sposób pracujemy, ale umożliwić także budowanie profesjonalnego wizerunku pracodawcy.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Share This
Login/Register access is temporary disabled
Porównaj narzędzia
  • Total (0)
Porównaj
0