Świąteczne upominki – czy masz do tego głowę?

Zaczynamy okres „bieganiny” między drogeriami, księgarniami a sklepami odzieżowymi w poszukiwaniu idealnego prezentu świątecznego. Zapewne w 99% kołacze nam się w głowach, co kupić, co będzie przydatne dla osoby obdarowywanej, co ją zaskoczy?! Czy przypadkiem nie macie również tak w przypadku prezentów dla swoich współpracowników, klientów, którzy ucieszyliby się z prezentu i chwalili nim na forum? Odwieczny problem upominków świątecznych…

Jak dobrać odpowiedni prezent, aby był dopasowany do potrzeb pracownika i spełniał zamierzone cele, a sam proces wyboru nie był drogą przez mękę? Czas na garść inspiracji i wskazówek, na co zwrócić uwagę, aby prezent nie okazał się świątecznym bublem!

Po pierwsze należy zacząć od zadnia sobie kilku, określić ogólne parametry prezentu. Znaczenie zawęzi to wybór z kilkudziesięciu do kilku upominków, które w ogólnym zarysie będą odpowiadały naszym pracownikom. Wybór z tak wyselekcjonowanej grupy będzie już tylko wyborem niuansów funkcjonalnych, cenowych czy kolorystycznych, co znacznie skróci proces wyboru upominku reklamowego.

Jak przejść pierwszą selekcję wyboru upominków?! Rozejrzyj się wokół siebie, czego używasz każdego dnia w pracy, co cieszy Twoje oko lub co jest najbardziej praktyczne w Twojej pracy?! A może masz w głowie przyrząd, którego nikt nie ma, ale doskonale wiesz, że ułatwiłby Ci pracę. Te wszystkie rzeczy mogą być potrzebne również innym firmom lub Twoim współpracownikom. Dodatkowo na pewno któreś z tych upominków mają logo… hm, czyż nie o to w tym wszystkim chodzi?

Jednak to nic, w aspekcie głównego zadania upominku od pracodawcy: upominek (gadżet) musi być dobry żeby był skuteczny! Na rynku dostępnych jest tyle gotowych gadżetów, czekających na nadruk naszego logo, czasem ciężko jest coś wybrać. Co więcej, nawet, jeśli wymyślisz coś zupełnie abstrakcyjnego, drukarnie wykonają to dla Ciebie na zamówienie. Trzeba tylko wiedzieć, jaki gadżet wybrać dla swoich klientów. Jakie mamy dostępne upominki na ryku i czy odpowiadają naszym odbiorcom?

Upominek Popularny

Zacznijmy od łamigłówki, po zakończeniu tego zdania, przenieś wzrok na swój notes, długopisy w pojemniku, kubek i jak w naszym przypadku miskę z krówkami. Mogę się założyć, że większość z tych rzeczy ma logo firmy, z którą współpracujesz lub w najbliższym czasie zaczniesz. Zapewnię nawet nie zwracasz na to uwagi, jest to dla nas tak naturalne…

Nie są one całkowicie nieskuteczne, ale na pewno stać cię na coś bardziej kreatywnego. Pozostańmy nawet przy kalendarzach i owianą złą sławą długopisach, wystarczy do standardowego logo należy dodać coś więcej. Wykorzystaj jakiś nietypowy kształt, motywującą grafikę, dodatkową kieszeń w notesie z kartką z życzeniami, znajdź sposób żebym mi mimo wszystko zaskoczyć prezentem. Jednak czy z takiego produktu będzie zadowolony magazynier w naszej firmie czy pracownik call centr, który pracuje jedynie na komputerze? Pamiętaj, że nie każdy upominek jest dla każdego.

Upominek dopasowany do branży i grupy

Od tego należy zacząć wybór upominku, należy przeanalizować swoją grupę docelową, wejść w ich buty i zorientować się, jakich produktów używają na co dzień, co może być dla nich praktyczne. Idealnym rozwiązaniem byłoby również, jeśli owe produkty byłyby powiązane z Twoją branżą. Najlepsze są gadżety dopasowane i użyteczne, czyli takie, które klient doceni i skojarzy z daną marką. Niekoniecznie takie gadżety wiążą się z większym budżetem czy kreatywnością. Trudno wyobrazić sobie lekarza z brelokiem z pomadką lub kuriera z pendrive. Jeśli klient polubi Twój gadżet będzie często z niego korzystał! Oczywiście wszystkie te gadżety możesz opatrzyć w odpowiednim miejscu Twoim Logo.

Produkt ekskluzywny

Jeśli chcesz, dotrzeć do klienta, który wymaga więcej należy postawić na produkt ekskluzywny. Najbardziej popularnymi są się paczki/kosze ze słodkościami, zestawy do win z alkoholem, skórzane produkty, eleganckie breloki w etui, pióra (tak, niektórzy jeszcze je używają) czy spinki do mankietów. Trudno czasem nazwać tu „upominkiem” raczej użyłabym słowa prezent. Dzięki takim świątecznym podarunkom na pewno klient czy pracownik poczuje się wyjątkowo. Taki zabieg to na pewno wzrost lojalności wobec Twojej marki. Teraz, kiedy mamy już plan upominku, docelową grupę odbiorców czas zakasać rękawy i wziąć się do pracy. W sumie każdy z nas chce kupić to samo: coś atrakcyjnego, nietypowego i niedrogiego. Pozostaje tylko do określenia kwestia: co, dla kogo jest atrakcyjne, co nietypowe, a co niedrogie. To mam nadzieję już wiemy po powyższych akapitach, czas uszczegółowić nasze założenia, które wpłyną na wybór tego najpiękniejszego upominku.

  • Określenie ceny i budżetu

Mamy tu do czynienia z równaniem o trzech zmiennych: ·budżet = cena jednostkowa gadżetu x zamawiana ilość. Najłatwiej chyba określić przybliżoną ilość upominków, bo najczęściej wiemy, dla jakiej grupy docelowej chcemy je przeznaczyć. Jeśli znamy też przybliżony budżet, jakim dysponujemy, to określenie poziomu ceny nie będzie stanowiło już problemu. Dopiero znając przybliżony poziom ceny jednostkowej upominku, można odróżnić te „niedrogie” w swej kategorii od pozostałych. Zasadniczą kwestią nie jest tutaj wysokość budżetu, bo przy każdym budżecie można znaleźć odpowiednie, atrakcyjne rozwiązania, choć owszem, wyższa cena jednostkowa, pozwala na więcej możliwości. Pamiętajmy jednak, iż najważniejsze jest określenie tego budżetu i przybliżonej ceny jednostkowej.

  • Określenie terminu

Nie zwlekajmy do ostatniej chwili. Jeśli chcemy, aby nasz upominek był atrakcyjny i nietypowy, dajmy sobie czas – aby pomysł w nas dojrzał, a drukarni, produkcji, – aby upominek był dobrze wykończony. Wprawdzie propozycje typowych upominków katalogowych często dostępne są nawet w ciągu kilku zaledwie dni, ale przemyślany wybór wymaga już więcej czasu na pracę kreacyjną, sprowadzenie wzorów, stworzenie wizualizacji etc. Agencja może zaproponować rozwiązania unikatowe, uszyte na miarę Klienta.

  • Określenie celu wręczania prezentu firmowego

Przy wstępnym wyborze gadżetów i upominków reklamowych ważne jest uświadomienie sobie również tego, w czym ma nam pomóc ten podarunek. Jaki efekt, chcemy osiągnąć u obdarowanego. Gadżety reklamowe i upominki firmowe wręczane są z zamierzeniem osiągnięcia różnych celów np. ugruntowania świadomości danej marki, podtrzymania relacji z klientem, wskazania kierunku rozwoju marki (np. innowacyjność, nowoczesność, niestandardowość etc.), podkreślania prestiżu korporacji etc. Osiągnięcie każdego z tych celów wymaga zastawania innego rodzaju upominków.

Na co więc postawić?

Jak widać, pomysłów i przykładów jest wiele. Drukarnie i sklepy z upominkami, wciąż wymyślają nowe produkty i zestawy. Wystarczy się rozejrzeć. Nie próbuj na siłę kupować gadżetów, które “zadziałają” na klienta. W tym przypadku, najlepiej jest po prostu kierować się jego odczuciami i na prawdę dostarczyć klientowi coś, co pozwoli mu poczuć się wyjątkowo. Postaw na kreatywność. Zdecyduj, kto i kiedy otrzyma prezent, wejdź w jego buty, znajdź idealny gadżet, no i do dzieła! Jak widzimy, jeszcze przed przystąpieniem do szczegółowego wyboru upominków i gadżetów reklamowych, warto określić generalne kryteria, jakie powinien spełniać wręczany przez nas prezent firmowy, co znacznie przyspieszy proces selekcji i ułatwi profesjonalne doradztwo ze strony agencji. Nawet w przypadku, gdy szukamy konkretnego produktu reklamowego, warto zastanowić się, jak odnoszą się do niego wyżej określone kryteria. Może, bowiem okazać się, iż pierwotnie wybrany przez nas gadżet reklamowy nie spełni zamierzonego celu, a nasz wybór warto skonsultować ze specjalistą z agencji.


Autor: Katarzyna Krawczyk, Marketing Manager w Employer Branding Institute

Autor: Dawid Lenard, Employer Branding Institute, Content Manager / Redaktor HRstandard.pl

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Share This
Login/Register access is temporary disabled
Porównaj narzędzia
  • Total (0)
Porównaj
0