Jak Realistyczne Opisy Pracy pomogą Ci znaleźć odpowiednich pracowników

Być może przed wyjściem do kina oglądasz zapowiedzi różnych filmów, aby zobaczyć o czym są, i który z nich mógłby Cię zainteresować. Jest to zrozumiałe – w końcu poświęcisz przynajmniej 2 godziny z Twojego życia i chcesz się upewnić, że film Ci się spodoba. Wyobraź sobie, że starasz się  o nową pracę, w zupełnie nowej firmie. Zapewne warto by było przed tym zebrać jakieś informacje o przedsiębiorstwie i zakresie obowiązków na danym stanowisku. Możliwe, że będziesz tam spędzał każdy dzień roboczy i to przez najbliższych kilka lat. Co jeśli istniałaby wiarogodna „zapowiedź”, która pomogłaby określić czy polubisz daną pracę, czy też nie?

W dzisiejszych czasach kandydaci chcą wiedzieć więcej o kulturze i wartościach wyznawanych przez daną organizację oraz czy dostępne stanowiska będą dla nich odpowiednie. Oczekują szczegółowych informacji o Twojej ofercie, ponieważ proces rekrutacyjny może być dość czasochłonny. Największą frustrację powoduje  zainwestowanie czasu i wysiłku w długi proces rekrutacyjny, kiedy później okazuje się, że praca na oferowanym stanowisku wygląda zupełnie inaczej, niż ją sobie wyobrażali aplikanci.

Niesłychanie ważnym aspektem rekrutacji jest rzetelna i wiarygodna informacja. Przesadzanie w opisywaniu pozytywów danej pozycji i pomijanie jej minusów jest zupełnie nieproduktywnek. Idealnym rozwiązaniem jest utworzenie Realistycznych Opisów Pracy (Realistic Job Preview – RJP) na Twoim portalu kariery. Jest to interaktywny kwestionariusz który działa podobnie jak „zapowiedź” nowego miejsca pracy, poprzez ukazanie codziennych wyzwań i obowiązanków czekających pracownika. Umożliwia to potencjalnym aplikantom realistyczny wgląd w działanie Twojej organizacji i bardzo jasne wskazówki, co do stawianych wymagań.

Zapewnia to trzy zasadnicze korzyści. Po pierwsze, pozwala Ci na zaangażowanie potencjalnych aplikanów bardzo wcześnie w procesie rekrutacji i tworzy pozytywne wrażenie.

Po drugie, umożliwia aplikantom podejmowanie świadomych decyzji. Innymi słowy – sami zadecydują czy powinni aplikować  na dane stanowisko, czy też nie. Jeśli praca nie jest dla nich odpowiednial lub jeśli nie podobają im się wartości wyznawane przez firmę i jej kultura – nie będą aplikować. Korzyścią jest otrzymywanie zgłoszeń tylko tych osób, które czują, że wpasują się do danej roli. Tym sposobem zaoszczędziś czas i wysiłek potrzebny na selekcję i odrzucenie niewłaściwych kandydatów, a finalnie zmniejszysz koszta całego procesu rekrutacyjnego. Na koniec pozostanie znacząco mniej nieodpowiednich kandydatów do dalszych, bardziej finansowo wymagających etapów rekrutacji, jak rozmowa czy assessment centre.

Trzecim zaletą RJP jest fakt, że kandydat przyjmie Twoją ofertę pracy z właściwymi oczekiwaniami, a w konsekwencji, będzie lepiej przygotowany na ewentualne „negatywne” aspekty danej roli, które mogą się pojawić. Oznacza to, że nowi pracownicy z większym prawdopodobieństwm zaangażują się w  nową pracę i chętniej zostaną w Twojej firmie.

W odniesieniu do międzynarodowego badania, przeprowadzonego przez cut-e w 14 krajach, 22% pracodawców używa Realistycznych Opisów Pracy, aby zaangażować i zachęcić odpowiednich aplikantów.

Pierwszy krokiem w tworzeniu wydajnego RJP jest przeprowadzenie dokładnej analizy pracy w celu identyfikacji zdolności, zachowań, cech i kompetencji, które zapewnią powodzenie na danej pozycji zawodowej. Potrzebna jest zatem współpraca z obecnymi pracownikami, wywiady z ich przełożonymi na temat poziomu wykonywania pracy i rozmowy z innymi zainteresowanymi, do utworzenia typowego scenariusza realizowanych zadań i określenie wymagań w nowej roli. Ten wgląd uzyskany  z różnych perspektyw pomoże Ci w przeprowadzeniu kampanii i w skupieniu się na procesie rekrutacyjnym.

Używając informacji uzsykanych z analizy pracy, możesz zaprojektować ciekawy i pochłaniający Realistyczny Opis Pracy. Taki opis zawiera szeroką gamę elementów, począwszy od zwykłych, tekstowych kwestionariusz po multimedialne, interaktywne zadania w których kandydat musi podejmować decyzje w „realnym” środowisku pracowniczym, przypominającym proponowane przez Ciebie miejsce pracy.

Ważne jest, aby zrobić test i re-test zawartości Twojego Realistycznego Opisu Pracy,w celu upewnienia się, że spełnia wymagania technologiczne do korzystania  z niego na telefonach, tabletach i komputerach.

Dobrze zrobiony Realistyczny Opis Pracy ukaże kulturę Twojej firmy, podkreśli rzeczywiste wymagania, umocni markę Twojego pracodawcy i zapewni pozytywne doświadczenie dla kandydata. Co więcej – zatrudnisz bardziej zaangażowanych, lepiej „dopasowanych” pracowników, którzy dołączą do firmy z realistycznymi oczekiwaniami.


Autor: Howard Grosvenor, cut-e

Tłumaczenie: Matylda Horodyska, cut-e

Źródło: cut-e.pl
Więcej informacji o RJP: www.cut-e.com/online-assessment/realistic-job-previews/

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Share This
Login/Register access is temporary disabled
Porównaj narzędzia
  • Total (0)
Porównaj
0