Wykwalifikowani pracownicy – skarb każdego pracodawcy

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak duża jest rola szkoleń i kursów podnoszących kompetencje kadry. Niestety często są one kosztowne i mało efektywne. Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku są szkolenia dostępne online. Dzięki nim praca w przedsiębiorstwach wykonywana jest szybciej i skuteczniej, w efekcie czego wzrasta satysfakcja zarówno zatrudnionych, jak i zatrudniających.

Współczesny rynek szkoleń pełen jest różnorodnych ofert. Wydaje się, że za odpowiednią opłatą można nauczyć się wszystkiego. Najbardziej pożądane kursy to Excel, marketing, programowanie. Największą wadą jest ich cena – koszt przeszkolenia jednego pracownika nierzadko przekracza kilka tysięcy złotych. Jednocześnie nikt nie zagwarantuje pozytywnych efektów. Właśnie dlatego nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na edukowanie kadry. Stanie w miejscu w praktyce oznacza regres. Jak temu zaradzić? Jak edukować pracowników nie tracąc pieniędzy? Jak mierzyć efekty?

Lekarstwem na te problemy są kursy dostępne online. Na nowoczesnych platformach edukacyjnych gromadzone są kursy dostarczające wiedzy eksperckiej niezbędnej pracownikom. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki – od Pakietu Office, przez sprzedaż, po programowanie. Materiał najczęściej jest podzielony na przystępne kilkuminutowe lekcje ułożone według poziomu trudności. Użytkownik sam wybiera, ile czasu dziennie przeznaczy na naukę. Nie jest także ograniczony miejscem i godzinami odbywania się kursu. Dostępność „on demand” sprawia, że uczyć można się w domu, w pracy, czy podczas podróży.

Życie wielkiego miasta, praca w korporacji, łączenie różnych obowiązków i życiowych ról sprawia, że mamy mało czasu na zajęcia dodatkowe. Kursy dostępne online są rozwiązaniem elastycznym, dopasowanym do trybu życia przedstawicieli pokolenia Y – tłumaczy Przemysław Kadula – pomysłodawca i założyciel Skillveo.

Z punktu widzenia pracodawcy korzystanie z kursów online ma jeszcze więcej korzyści. Tradycyjne szkolenia dla kadry to ogromny wydatek, a także ryzyko. Nikt bowiem, nie może zagwarantować, że uczestnicy rzeczywiście czegoś się nauczą. Umożliwienie wszystkim pracownikom dostępu do platformy edukacyjnej jest siedmiokrotnie tańsze. Ponadto łatwo można sprawdzić skuteczność tej metody edukacyjnej. Użytkownicy po każdej lekcji mogą powtórzyć wiadomości, rozwiązując ćwiczenia oraz testy. Pracodawcy zaś mają stały dostęp do raportów dokumentujących postępy uczących się.

Największym kapitałem jest dziś wiedza. Szkolenia online pozwalają w skuteczny i efektywny kosztowo sposób poszerzać kompetencje pracowników, którzy później mogą tę wiedzę wykorzystać w codziennej pracy. To zaś w bezpośredni sposób przekłada się na funkcjonowanie firmy oraz jej zyski – dodaje Kadula.

Badania pokazują, że możliwość rozwoju zawodow ego jest jedną z najbardziej pożądanych cech decydujących o wyborze pracy. Dyrektorzy dużych i średnich przedsiębiorstw doskonale rozumieją potrzebę podnoszenia kompetencji pracowników. Uczenie nowych rzeczy nie tylko przyczynia się do lepszego funkcjonowania firmy, lecz także daje ogromną satysfakcję pojedynczym jednostkom. Stąd potrzeba regularnego edukowania osób zatrudnionych.

Postęp cywilizacyjny, cyfryzacja, upowszechnienie Internetu to zjawiska, które znacząco wpłynęły na kształt naszego życia. Od pracowników wymaga się już nie tylko wykształcenia akademickiego, lecz także znajomości programów komputerowych, języków programowania, określonych technik marketingowych. Kolejne lata z pewnością przyniosą jeszcze więcej zmian i właśnie dlatego, najlepsi pracownicy powinni być o krok przed innymi.

Funkcjonowanie platform edukacyjnych doskonale wpisuje się w nurt filozofii lifelong learning czyli nauki przez całe życie. Istotne jest bowiem, by nie kończyć edukacji z chwilą opuszczenia murów uniwersyteckich. Już wkrótce to właśnie nieograniczony dostęp do wiedzy będzie tym, co przyciąga do pracy w konkretnej firmie. Nauka od najlepszych to miły dodatek do 8-godzinnego dnia pracy. Nie czekaj, już dziś powiedz pracodawcy o kursach dostępnych online! Zainwestuj w swoją przyszłość!


Autor: Aleksandra Wójcik, Come Creations Group

 

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Share This
Login/Register access is temporary disabled
Porównaj narzędzia
  • Total (0)
Porównaj
0